گزارشی از جزئیات قتل خشونت‌بار یک زن در ارومیه با انگیزه ناموسی

تنظیم: اوین مصطفی‌زاده

ساعت ٣ بامداد روز چهارشنبه، پانزدهم بهمن‌ماه، یک زن جوان ٢٨ ساله، اهل روستای”گنگچین” از توابع صومای برادوست ارومیه، به نام “عشرت نیکخویی”، فرزند جمشید، با انگیزه “ناموسی” توسط پسرعموهایش با بنزین به آتش کشیده شد و جان خود را از دست داد.
جزئیات و انگیزه قتل:
• یک منبع مطلع در گفت‌وگو با کُردپا اعلام کرد، پسرعموهای عشرت در به قتل رساندن وی دست داشتند‌ و در ساعت ٣ بامداد روز چهارشنبه، ١٥ بهمن‌ماه دست و پای وی را بسته و در حیاط منزل پدری با ریختن بنزین بر رویش، او را به آتش کشیده‌اند.
• این قتل خشونت‌بار تحت عنوان “حفظ ناموس” و در پی انتشار یک فیلم از رابطه “عشرت” با یک مرد متأهل به نام “زبید” انجام گرفته است.
• این فیلم توسط فردی به نام “روشن.ج”، فرزند فاضل، اهل روستای “سین‌آباد” انتشار یافته که بصورت مخفیانه گرفته شده بود. “روشن” به‌دنبال ضبط این فیلم از “عشرت” تقاضای رابطه می‌کند که با مخالفت روبرو می‌شود و همچنین از “زبید” ضمن دریافت ٢٠ ملیون تومان، تقاضای خودروی “پرشیا” وی را می‌کند که با مخالفت روبه‌رو شده و سپس اقدام به انتشار این فیلم می‌کند.
• فیلم در پاییز امسال ضبط شده بود و ٦ روز قبل از سوزانده شدن “عشرت” انتشار عمومی یافته است.
• در پی انتشار فیلم، همسر “عشرت” با نام “صدیق گرامی” بصورت مصلحتی از وی جدا می‌شود و عشرت به منزل پدری خود برمی‌گردد.
• جسد سوخته شده “عشرت” هم‌اکنون در پزشکی قانونی ارومیه نگهداری می‌شود.
تاکنون در این رابطه هیچ فردی بازداشت نشدند.
جزئیات بیشتر از زندگی “عشرت نیکخویی” :
• عشرت نیکخویی، دارای ٢٨سال سن، مادر ٣ فرزند بوده که کوچکترین آنها ٢ سال و بزرگترین ١٢ سال سن داشته است.
• عشرت، اهل روستای”گنگجین” صومای برادوست ارومیه بوده و در روستای “سین‌آباد” از توابع همین منطقه ازدواج کرده است.
• عشرت در زیر سن ١٨ سالگی با مردی به نام “صدیق گرامی” ازدواج کرده است.
• پدر و برادران “عشرت” همگی فوت کرده‌اند.
انتشار خبر قتل فجیع این زن در ارومیه، واکنش‌های بسیاری از سوی فعالین مدنی و رسانه‌ای در ارومیه، در محکومیت این قتل فجیع و مالکیت بدن زن و سکوت در مقابل این جنایت را به دنبال داشته است.
در مورد قتل زنان، زمانی که با انگیزه حفط آبرو و شرف خانواده باشد در زمره “قتل‌های ناموسی” قرار می‌گیرند. مواردی از قبیل؛ خودداری از ازدواج اجباری، قربانی بودن تجاوز جنسی، طلاق گرفتن، رابطه با جنس مخالف، سرباز زدن از دستورات و عرف خانواده و … می‌تواند شرافت و آبروی خانواده را “ننگین” کند و مجوز “قتل ناموسی” برای قاتلان باشد.
بنا به آمار به ‌ثبت رسیده در مرکز آمار سازمان حقوق بشری کُردپا از ابتدای سال ٩٩ مجموع ١٥ مورد قتل زنان با انگیزه‌های ناموسی، اختلافات خانوادگی و … در کردستان روی داده است و تاکنون برای کُردپا مشخص شده که ٥ مورد از آنان “قتل ناموسی” بوده‌اند.

https://bit.ly/2YQax5F

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید