نامه دادخواهی به منظور ترور فعالان حقوق زنان

در روز های اخیر ترور فعالان حقوق زنان ‌و فعالان مدنی در افغانستان شدت گرفته است .در اعتراض به این ترور ها کمیته داد خواهی زنان در افغانستان اعلامیه ای بشرح زیر صادر کرده و در آن ضمن محکوم کردن ترور فعالان وبی توجهی مسولان حکومت ازمقامات دولتی خواستار تامین امنیت فعالان حقوق زنان ،فعالان مدنی و خبرنگاران شده اند.متن اعلامیه به قرار زیر است:

در روزهای پسین، ترور هدفمند فعالان حقوق زن، فعالان مدنی، خبرنگاران و افراد آگاه جامعه، به شدت مایه‌ی نگرانی و تشویش فعالان حقوق زن در افغانستان شده است. طی دو هفته گذشته به ادامه ترورهای قبلی، ما شاهد ترور ملالی میوند، خبرنگار در ننگرهار، رحمت الله بیکزاد خبرنگار در غزنی، یوسف رشید، فعال مدنی و رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه در کابل، انفجار موتر حامل داکتران و شهادت ۴ داکتر در این حادثه در کابل و شام امروز شاهد ترور بانو فرشته کوهستانی، از فعالان حقوق زن همراه با برادرش در کاپیسا بودیم.
کمیته دادخواهی زنان این عمل تروریستی را به شدت تقبیح نموده و شهادت این بانوی مبارز، برادرش و همه شهدای حوادث پسین را به خانواده‌های محترم شان و همه همکاران و بستگان شان تسلیت می‌گوییم.
با تاثر که در پیوند به این ترورهای هدفمند دولت افغانستان به عنوان مرجع مسئول، نه خود را ملزم به تامین امنیت این فعالان می‌داند و نه هم در معرفی عاملان این ترورها به خانواده قربانیان خود را ملزم به پاسخگویی می‌داند، در عوض با فرافکنی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند.
چنانچه که با گذشت ۳۶ روز از مهلت خانواده شهید یما سیاوش برای پاسخگویی حکومت در امر معرفی عوامل شهادت وی، حکومت حاضر به هیج گونه پاسخگویی به خانواده‌ی وی نشد.
همین طور انفعال و سکوت همکاران بین المللی افغانستان در پیوند به ترور هدفمند فعالان حقوق بشر و خبرنگاران، مایه نگرانی بیشتر ما شده است‌.
یک بار دیگر، ما از مقامات مسئول در حکومت جدا می‌خواهیم که در تامین امنیت فعالان حقوق زن، فعالان مدنی و خبرنگاران احساس مسئولیت نموده و عوامل این ترورهای مشکوک و مبهم را به مردم مستند معرفی نماید.
همین طور از همکاران بین المللی افغانستان نیز می‌خواهیم که در پیوند به ترور هدفمند فعالان حقوق زن، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران ساکت نبوده و بر حکومت و گروه طالبان فشار بیاورند تا در امر تامین امنیت و مصونیت فعالان مدنی و خبرنگاران، اطمینان حاصل شود.
وظیفه فعالان حقوق زن، فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران، غیر نظامی بوده و هدف قرار دادن آن‌ها مخالف تمام قوانین است.
کمیته دادخواهی حقوق زنان

کابل ۴ جدی ۱۳۹۹
كنشگران_حقوق_زنان

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید