قتل یکی از فعالان حقوق بشر پاکستانی به نام کریما بلوچ

یک فعال حقوق بشر پاکستانی که به کانادا فرار کرده بود، بنابر گزارش پولیس کانادا در تورنتو کشته شده است. عفو بین الملل مرگ وی را “یک رویداد به شدت تکان دهنده” توصیف کرده است.
خبرگزاری رسمی کانادا «سی بی سی» از قول منابع پولیس مونتریال خبرداده است که جسد کریمه محراب که به کریمه بلوچ شهرت داشت، در تورنتو پیدا شده است. کریمه بلوچ در سال ۲۰۱۵ پس از اتهامات تروریستم توسط دولت پاکستان علیه او، به کانادا فرار کرده بود.
پولیس تورنتو ضمن انتشار یک اعلامیه گفته است:«این رویداد، به عنوان یک مورد غیر جنایی مورد بررسی قرار می گیرد؛ ما تا اکنون به جزئیات بیشتر مشکوک دست نیافته ایم.»‌
سازمان حقوق بشری عفو بین الملل نیز پس از انتشار خبر کشته شدن کریمه بلوچ، مرگ ویرا «یک رویدادعمیقا ً‌تکاندهنده» عنوان کرده است و از پولیس کانادا خواهان تحقیقات همه جانبه در این زمینه شده است. این سازمان دریک پیام توییتری نوشته است: «عاملان قتل کریمه بلوچ باید به محکمه کشانیده شوند»‌
کریمه محراب، معروف به کریمه بلوچ که ۳۷ سال عمر داشت، یکی ازفعالان حقوق بشر در ایالت بلوچستان پاکستان واقع در جنوب غرب این کشور به شمار می رفت و برای خودمختاری این ایالت از پاکستان فعالیت می نمود.
این فعال حقوق بشر پاکستانی به روز یکشنبه در حومه دریاچه انتاریو ناپدید گردیده و بامداد دوشنبه جسد وی پیدا شد.
فعالان حقوق بشر پاکستانی هر از گاهی حتی در بیرون از این کشور نیز به طور مرموزی به قتل می رسند؛ چنانچه در ماه می امسال جسد سجاد حسین یکتن از خبرنگاران پاکستانی در نزدیک شهر اوپسالا در سویدن پیدا شد.
سجاد حسین نیز از هواداران خودمختاری بلوچستان از پاکستان به شمار می رفت و پس از انتشار گزارشی در ارتباط به قاچاق مواد مخدر در پاکستان، در سال ۲۰۱۷ به سویدن پناهنده شده بود. پولیس سویدن پس از دریافت نتایج طب عدلی، اعلام کرد که دلیل مرگ وی را که آیا به قتل رسیده است ویا خودکشی نموده است، به دشواری می شود ثابت کرد.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید