قتل فجیع دختر 21 ساله

باز هم خبر قتل فجیع دختر 21 ساله ساکن روستای خیراباد اصفهان، توسط پدرش دردعمیقی را در وجدان های بیدار ایجاد کرد و ضرورت ایجاد همدلی واتحاد برای توقف قتل های ناموسی را فراهم آورد.

بنا به گزارش هرانا و به گفنه محمد محمدی، ریس دادگاه بخش مهردشت نجف آباد اصفهان: مرد میانسال که پس‌ از قتل دختر ۲۱ ساله‌اش جسد وی را در اطراف روستای علی‌آباد اصفهان رها کرده بود پس از دستگیری انگیزه خود را از این جنایت اختلاف خانوادگی عنوان کرد. محمدی، رئیس دادگاه بخش مهردشت نجف آباد، درباره این پرونده گفت: همزمان با اعتراف پدر مقتول وی مدعی شد به خاطر اختلاف‌های خانوادگی و مشاجره با دخترش عصبانی شده و او را به قتل رسانده است. در حال حاضر نیز پرونده قتل دختر ۲۱ ساله در دادگاه مهردشت در دست بررسی و انجام تحقیقات تکمیلی است تا انگیزه واقعی این جنایت برملا شود.
یکی از دوستان مقتول گفت: “او را شیدا صدا می‌کردیم، اما اسمش در شناسنامه اعظم بود. خیرآباد روستای محرومی است که امکانات زیادی ندارد، به‌دلیل همین شیدا چند سالی بود که به اصفهان آمده و اینجا درس می‌خواند، خواهر بزرگ‌ترش هم در اصفهان زندگی می‌کرد و او مدتی پیش خواهرش زندگی می‌کرد، ولی خانواده‌اش گفته بودند باید به روستا برگردد”.وی افزود: “در مورد ماجرای قتل شیدا از دوستان و همشهری‌هایم دلایل مختلفی شنیده ام، برخی می‌گویند دیر به خانه رفته و پدرش عصبانی و با او درگیر شده، برخی هم می‌گویند پدرش متوجه ارتباط و عشق او به یک پسر شده به‌ همین دلیل عصبانی شده و به او حمله کرده است که پس از خفه کردن او جنازه‌اش را در یک گونی در بیابان‌های علی آباد رها کرده”.
این چندمین‌بار است که قتل ناموسی را به اختلاف خانوادگی تقلیل می‌دهند.اما قتل ناموسی، یک قتل به دلیل اختلاف خانوادگی نیست، زیرا قتل ناموسی کاملا برنامه‌ریزی شده صورت می‌گیرد و انگیزه “ناموسی” دارد. لازم به ذکر است که سه سال قبل، هم خواهر کوچکتر شیدا به دلیل سخت‌گیری‌ها و افزایش خشونت‌های خانگی، دست به خودکشی زده و جان خود را از دست داده بود..
قوانین شرع، به ویژه برخی از مواد قانون مجازات اسلامی و نیز دیدگاه تبعیض آمیز نهادهای قانون گذار و دستگاه قضایی موجب شده است تا مردان خانواده زنان و دختران را بدون ترس از مجازات به قتل برسانند. شماری از قوانین موجود ،همچنین حق مالکیت پدر و جد پدری بر فرزندان و ریاست مردان بر خانواده بستری را فراهم می‌کنند، تا زنان و دختران جوان قربانی تعصب کور مردان خانواده شوند.این قوانین بستر قتل های ناموسی را ایجاد کرده و باعث شده تا افرادی که مرتکب قتل های ناموسی می شوند از مجازات های سنگین به دور باشند .به همین دلیل ما هر روز شاهد قتل های زنان تحت عنوان ناموس پرستی و دفاع از شرف و ناموس در اقص نقاط ایران هستیم.
کمپین “توقف قتلهای ناموسی” خواهان مقابله با مجرمین و تحقق عدالت برای تمامی زنان و دخترانی است که جانشان را تحت عنوان “ناموس” از

دست می دهند.

لطفا با امضای پتیشن به کمپین توقف قتل های ناموسی بپیوندید.👇

https://forms.gle/c9J5ZHqS4o9yyzCq8

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید